אודות

הצוות של החוג לסטטיסטיקה כולל חוקרים המתמחים בתיאוריה ובפרקטיקה של ניתוח נתונים. לצד העיסוק במחקר עוסקים חוקרים אלה בהנחיית המחקר של תלמידי מחקר בשלבים השונים, בהוראה של קורסים בסטטיסטיקה לתלמידי המחלקה ולתלמידים מחוץ למחלקה. תלמידי סטטיסטיקה בתארים המתקדמים הם שותפים בכירים בהוראה בקורסים השונים. 

הצוות המנהלי של המחלקה לסטטיסטיקה כולל את ראש החוג, המזכירה האקדמית, המזכירה לענייני תלמידים, ואת היועצים השונים.  צוות זה זמין לפתרון הבעיות הצצות לפרקים. המחלקה לסטטיסטיקה גאה באופייה הצנוע ובהיותה מסבירת פנים לתלמידיה. דלתות המשרדים פתוחות. אנו קשובים תמיד ליוזמות ולבקשות התלמידים, תוך הקפדה על דרישות גבוהות מהסטודנטים ועמידה בסטנדרטים אקדמיים.  

דבר ראש החוג

בעולם המודרני איסוף נתונים וניתוחם הם המפתח להצלחה מקצועית. חקר הדרכים המיטביות לאיסוף נתונים והדרכים לנצלם לצורך לימוד מערכות מורכבות, הסקת מסקנות על מערכות אלה, וקבלת ההחלטות הנכונות הם התחום בו עוסקת הסטטיסטיקה. 

במחקר ובפיתוח בתחומי ידע שונים המומחים לסטטיסטיקה, כלומר מדעני נתונים, משלבים כוחות עם מומחים מתחומים ייעודיים במאמץ מחקרי משותף. מכיוון שמומחים למדע הנתונים נדרשים בכל תחום ותחום – מנהל ציבורי, תעשיה מסורתית ותעשיה עילית, בתחומים ביו-רפואיים, בתחומי הביטוח והפיננסים, ועוד – מוצאים חוקרים ובוגרים של המחלקה במגוון עצום של עיסוקים.

בהכשרה לעיסוק בסטטיסטיקה הסטודנטים נדרשים לבסס ידע מתמטי משמעותי, לפתח יכולת חישובית לניהול מסדי נתונים גדולים, להפיק תובנות מנתונים ולזהות, במקביל, את מגבלות ההסקה והסיכוי לביצוע טעויות. תהליך ההכשרה הוא תובעני ומחייב פיתוח מיומנויות רבות. הדרך קשה, אך למסיימים את המסלול צפויה קריירה מרתקת ומגוונת.

שלכם,
פרופסור דוד צוקר,
ראש החוג לסטטיסטיקה

רקע היסטורי

בשנת 1950 יסדה האוניברסיטה את המחלקה לסטטיסטיקה כהתמחות משנה בפקולטה למדעי הרוח. כאשר הוקמה הפקולטה למדעי החברה בשנת 1953 צורפה המחלקה לסטטיסטיקה לפקולטה זו תחת הכותרת "המחלקה לסטטיסטיקה ודמוגרפיה". בראשיתה, כללה המחלקה 3 מורים: פרופסור רוברט בקי, שעמד בראשה, פרופסור הלמוט מיוזם, וד"ר ראובן גבריאל. פרופסור אריה דבורצקי מהמחלקה למתמטיקה סייע בהוראה של תורת ההסתברות. בשנות ה-60 וה-70 נוספו למחלקה מורים נוספים ובשנת 1969 המחלקה התפצלה לשתי מחלקות עצמאיות: מחלקה לסטטיסטיקה ומחלקה לדמוגרפיה. בתקופה זו נוסדה גם המעבדה ליעוץ סטטיסטי. 

בשנת 1980 המחלקה עברה להר הצופים ביחד עם הפקולטה למדעי החברה. קדם למעבר זה וויכוח ער בין המצדדים במעבר לבין התומכים בהתנתקות ממדעי החברה והישארות בקמפוס אדמונד ספרא. בניסיון לשמור על נוכחות במדעי הטבע המחלקה קיימה את קורסי היסוד של במקביל בהר הצופים ובקמפוס אדמונד ספרא. ההכרה בקרבה המדעית בין תחומי העיסוק השונים במדעי הטבע והמתמטיקה בכלל, ובמדעי המחשב בפרט, ובין סטטיסטיקה והרצון לחזק קשר זה קיים במחלקה לסטטיסטיקה גם כעת. 

צרו קשר

גב' קלייר פגיס, מזכירת תלמידים של המחלקה לסטטיסטיקה

דוא"ל: clarep@savion.huji.ac.il

טלפון  02-5883047
פקס   02-5883549

המחלקה לסטטיסטיקה, האוניברסיטה העברית, הר הצופים, ירושלים 91905
מדעי החברה, גוש 4 קומה 3 חדר 3409