מידע למתעניינים

ברוכים הבאים, אנחנו שמחים שאתם מתעניינים בלימודים אצלנו. תוכלו למצוא באתר מידע ולהתרשם מהווי החוג.

למה ללמוד סטטיסטיקה?

סטטיסטיקה היא תחום לימוד אידיאלי כשילוב עם כל תחום אחר שבו נדרשים למחקר, לניתוח נתונים, ולהסקת מסקנות. ידע בסטטיסטיקה ויכולת לניתוח עצמאי של נתונים הוא משאב חיוני לכל קריירה מקצועית בתחומים תחרותיים. לבוחרים בסטטיסטיקה כתחום עיסוק מובטחת קריירה מגוונת שתשקף את המגוון העצום של תחומים הנזקקים לכלים שמדע הסטטיסטיקה מציע. לבוחרים בעיסוק אחר, כל עיסוק אחר, הכשרה טובה בסטטיסטיקה ובניתוח נתונים תשמש כמכפיל כוח ותסייע להצלחה בתחום בו יבחרו לעסוק. קראו עוד...

אודות המחלקה לסטטיסטיקה

הצוות של החוג לסטטיסטיקה כולל חוקרים המתמחים בתיאוריה ובפרקטיקה של ניתוח נתונים. לצד העיסוק במחקר עוסקים חוקרים אלה בהנחיית המחקר של תלמידי מחקר בשלבים השונים, בהוראה של קורסים בסטטיסטיקה לתלמידי המחלקה ולתלמידים מחוץ למחלקה. תלמידי סטטיסטיקה בתארים המתקדמים הם שותפים בכירים בהוראה בקורסים השונים. קראו עוד...

תכניות לימודים:

 

יועצים לתכניות הלימוד:

לרשימת היועצים למסלולי הלימוד במחלקה

הרשמו ללימודים בחוג

למידע, הרשמה ותנאי קבלה באתר המידע לנרשמים של האוניברסיטה העברית

מידע למועמדים לסגל המחלקה

קראו עוד...

מדוע כדאי ללמוד סטטיסטיקה ומדע הנתונים?

אנו שמחים לבשר כי המחלקה לסטטיסטיקה באוניברסיטה העברית בירושלים, קיבלה לאחרונה אישור מהמועצה להשכלה גבוהה לפתיחת תואר בוגר חדש בסטטיסטיקה ומדע הנתונים Data Science

התכנית יוצאת לדרך בשנת הלימודים הקרובה (תשע"ט) ומוצעת לתלמידים שהחלו את לימודיהם לשנה א' במחלקה לסטטיסטיקה באוניברסיטה העברית וחוגם השני בקמפוס הר הצופים.  

  • מה זה מדע הנתונים?

 בשנים האחרונות חלים שינויים נרחבים בצרכי השוק התעשייתי והמדעי  וישנה דרישה גדולה בארץ ובעולם למדעני נתונים. מסדי נתונים גדולים ומורכבים נאספים בתחומים רבים וניתוח נכון שלהם הינו המפתח להסקת תובנות בעלות משמעות מדעית, כלכלית או חברתית. למדען נתונים ישנה הכשרה בסטטיסטיקה, באלגוריתמיקה ובתכנות. מנתחי נתונים נדרשים לידע וכלים חישוביים כדי להביא, לארגן, ולהפיק מסקנות מהמידע. בתואר החדש נוספו קורסי חובה בתכנות ובניתוח נתונים מתקדם כדי להכשיר מדעני נתונים בעלי ידע נרחב בסטטיסטיקה ובעלי יכולת חישובית גבוהה. התואר יכין את תלמידי המחלקה לאתגרים העכשוויים של התמודדות עם קבצי נתונים גדולים הנאספים על ידי גופים שונים ולעיסוק המרתק והמורכב של ניתוח נתונים בעולם המודרני.

  • למה ללמוד סטטיסטיקה ומדע הנתונים?

בעידן הנוכחי, נאספים נתונים על כמעט כל פעילות שאנו עושים, תהיה זו פעילות יומיומית כמו גלישה באינטרנט, שימוש בטלפון או ניווט ברכב, או פעילות ארעית כמו אשפוז בבית חולים, קניות בסופר או בקשת הלוואה מהבנק. נתונים אלו משמשים כמקור עשיר לכריית מידע ולהסקת מסקנות אם לצרכים שיווקיים ואם לצורכי מחקר ופיתוח. הדבר מתבטא בדרישה גבוהה בשוק העבודה למדעני נתונים – אנשים השולטים בכלים סטטיסטיים וחישוביים ובעלי היכולת להוציא תובנות מבסיסי נתונים גדולים ומסובכים.

במסגרת תכנית הלימודים עוסקים הסטודנטים ברכישת כלים ודרכי חשיבה המאפשרים ניתוח אופטימלי של נתונים במערכות מורכבות ובתנאי אי ודאות. הסטודנטים במחלקה זוכים לרכוש מיומנויות בתורת ההסתברות ובסטטיסטיקה ולהעמיק בשיטות הייעול המאפיינות את תחום חקר הביצועים. כמו כן, הסטודנטים לומדים לפתח באופן עצמאי כלים ממוחשבים לניתוח נתונים. כישורים אלו הם קרש קפיצה לפיתוח החיים המקצועיים בשוק העבודה או להמשך התפתחות בלימודים האקדמיים המתקדמים ובמחקר.

 

מעבר ללימודי כלכלה שנה ב':

הלימודים בשנה א' של המחלקה לסטטיסטיקה משולבים באופן הדוק עם הלימודים בשנה א' של החוג לכלכלה. לתלמידים של המחלקה לסטטיסטיקה המסיימים את לימודי שנה א' ועומדים בדרישות אפיק המעבר לכלכלה יתאפשר להמשיך את לימודיהם בשנה ב' במחלקה לכלכלה.