מסלולי לימודים

 

אנו שמחים לבשר כי המחלקה לסטטיסטיקה באוניברסיטה העברית בירושלים, קיבלה לאחרונה אישור מהמועצה להשכלה גבוהה לפתיחת תואר בוגר חדש בסטטיסטיקה ומדע הנתונים Data Science (824)

התכנית יוצאת לדרך בשנת הלימודים הקרובה (תשע"ט) ומוצעת לתלמידים שהחלו את לימודיהם לשנה א' במחלקה לסטטיסטיקה באוניברסיטה העברית וחוגם השני בקמפוס הר הצופים.  

  • מה זה מדע הנתונים?

 בשנים האחרונות חלים שינויים נרחבים בצרכי השוק התעשייתי והמדעי  וישנה דרישה גדולה בארץ ובעולם למדעני נתונים. מסדי נתונים גדולים ומורכבים נאספים בתחומים רבים וניתוח נכון שלהם הינו המפתח להסקת תובנות בעלות משמעות מדעית, כלכלית או חברתית. למדען נתונים ישנה הכשרה בסטטיסטיקה, באלגוריתמיקה ובתכנות. מנתחי נתונים נדרשים לידע וכלים חישוביים כדי להביא, לארגן, ולהפיק מסקנות מהמידע. בתואר החדש נוספו קורסי חובה בתכנות ובניתוח נתונים מתקדם כדי להכשיר מדעני נתונים בעלי ידע נרחב בסטטיסטיקה ובעלי יכולת חישובית גבוהה. התואר יכין את תלמידי המחלקה לאתגרים העכשוויים של התמודדות עם קבצי נתונים גדולים הנאספים על ידי גופים שונים ולעיסוק המרתק והמורכב של ניתוח נתונים בעולם המודרני.

  • למה ללמוד סטטיסטיקה ומדע הנתונים?

בעידן הנוכחי, נאספים נתונים על כמעט כל פעילות שאנו עושים, תהיה זו פעילות יומיומית כמו גלישה באינטרנט, שימוש בטלפון או ניווט ברכב, או פעילות ארעית כמו אשפוז בבית חולים, קניות בסופר או בקשת הלוואה מהבנק. נתונים אלו משמשים כמקור עשיר לכריית מידע ולהסקת מסקנות אם לצרכים שיווקיים ואם לצורכי מחקר ופיתוח. הדבר מתבטא בדרישה גבוהה בשוק העבודה למדעני נתונים – אנשים השולטים בכלים סטטיסטיים וחישוביים ובעלי היכולת להוציא תובנות מבסיסי נתונים גדולים ומסובכים.

במסגרת תכנית הלימודים עוסקים הסטודנטים ברכישת כלים ודרכי חשיבה המאפשרים ניתוח אופטימלי של נתונים במערכות מורכבות ובתנאי אי ודאות. הסטודנטים במחלקה זוכים לרכוש מיומנויות בתורת ההסתברות ובסטטיסטיקה ולהעמיק בשיטות הייעול המאפיינות את תחום חקר הביצועים. כמו כן, הסטודנטים לומדים לפתח באופן עצמאי כלים ממוחשבים לניתוח נתונים. כישורים אלו הם קרש קפיצה לפיתוח החיים המקצועיים בשוק העבודה או להמשך התפתחות בלימודים האקדמיים המתקדמים ובמחקר.

  • תכנית הלימודים (824)

תכנית הלימודים בסטטיסטיקה ומדע הנתונים נסמכת על לימודי בסיס במתמטיקה ובתכנות. את הידע הבסיסי בתכנות מקבלים הסטודנטים בקורסי חובה בסיסיים בתחילת שנה א' ובקורס מתקדם באלגוריתמים ומבני נתונים בתחילת שנה ב׳. הידע המתמטי הבסיסי נרכש בקורסי חובה של שנה א' ותחילת שנה ב'. במסגרת קורסים אלו הסטודנטים נדרשים ללמוד חשבון דיפרנציאלי ואינטגרלי, אלגברה לינארית, והסתברות. ההכשרה הבסיסית בסטטיסטיקה מוענקת בשנה ב', ראשית בקורס הכרות בסיסי עם התחום של הסקה סטטיסטית, ובהמשך בקורס מתקדם יותר בתורת ההסקה הסטטיסטית ובקורס במודלים לינאריים. קורסים חדשים הנוגעים למדעי הנתונים כוללים קורס בסיסי של ניתוח נתונים באמצעות המחשב בשנה ב׳, וקורס ניתוח נתונים מאסיביים בשנה ג׳. קורס למידת מכונה וניתוח מתקדם משלב גם את הלימודים הסטטיסטיים וגם הלימודים החישוביים, וכולל מספר פרויקטים גדולים של ניתוח נתונים. כמו כן, בשנה ג' נדרשים הסטודנטים לממש את הידע שרכשו בקורס-מעבדה, המדגים יישומים שונים של הסטטיסטיקה. בנוסף, הסטודנטים יכולים לבחור מבין מגוון רחב של קורסי בחירה בתחומים השונים של יישומי הסטטיסטיקה ומדעי הנתונים כדי להשלים את מכסת נקודות הזכות הנדרש לתואר. 

 

 

מסלול הדגש במדע הנתונים - Big Data: לתלמידים שהחלו את לימודיהם בסטטסיטיקה בשנה א' בשנה"ל תשע"ח, ישנה אפשרות ללמוד הדגש במדע הנתונים. ההדגש נועד להכשיר את תלמידי תואר בוגר של המחלקה לעיסוק המורכב של ניתוח נתונים בעולם המודרני. במסגרת הלימודים ייחשפו התלמידים לשיטות שונות להצגה של נתונים ויינתנו כלים לניתוח נתונים לשם חיזוי או סיווג של דגימות תוך שימוש נרחב ומתוחכם בכלים חישוביים. המשלימים מערך זה יוכרו כמי שסיימו תואר ראשון בסטטיסטיקה תוך ציון 'הדגש במדע הנתונים' בגיליון הציונים הסופי לתואר.

 

מסלול מואץ לתואר שני: המסלול מיועד לתלמידי בוגר שהחלו את לימודיהם עד שנה"ל תש"פ תחת החוג לסטטיסטיקה (320). המסלול מיועד לתלמידים בעלי ציונים גבוהים ומאפשר השלמה של התואר הראשון והשני גם יחד בתוך פרק זמן של ארבע שנים. הקבלה למסלול מתבצעת בסיום שנה ב' ובהסתמך על הציונים של קורסי החובה של בסטטיסטיקה.